O mně

Jitka Wangle

Jóga je součástí mého života již mnoho let a postupně přerostla z koníčka v povolání. Ve svých lekcích praktikuji jógu, která se zaměřuje na správné postavení těla a správné vedení pohybu tak, aby to bylo pro tělo přirozené. Je to zdraví prospěšné a efektivní jógové cvičení s důrazem na správné zapojování a posilování hlubokého stabilizačního systému páteře, které odpovídá na aktuální zdravotní civilizační problémy a bolesti zad, hlavy, kloubů často způsobené nesprávným držením těla a sedavým způsobem života. Jóga v mém pojetí nenahrazuje individuální rehabilitaci nebo terapii, ale může od různých problémů pomoci nebo jim předcházet. Učím principy zdravého pohybu, které se dají začlenit do běžného života.

V lekcích kladu důraz na obracení se pozorností k vlastnímu tělu a jeho vnímání v pozicích. Tak aby se každý postupně naučil procítit, kdy je v pozici správně a kdy špatně. A protože častým problémem lidí, kteří přicházejí na jógu, je vnitřní napětí a stres, věnuji čas i uvolnění a relaxaci.

Cviky, jógové ásany a sekvence volím tak, aby je mohl cvičit skoro každý - v libovolném věku, s různými zkušenostmi, s jakýmikoliv tělesnými proporcemi. V lekcích využívám pomůcky, díky kterým lze polohy a cviky přizpůsobit individuálním možnostem. Snažím se vést hodiny s láskou a pokorou s ohledem na každého. Ráda bych účastníky lekcí inspirovala k vlastní praxi a - jak to vyjádřila jedna z účastnic mých lekcí - naučila je mít ráda/rád svoje tělo.

Jóga je pro mě víc než fyzické cvičení, je cestou k sobě.

V letech 2009-11 jsem absolvovala výcvik pro učitele jógy v USA a vedla lekce jógy v Rose Yoga Center a ve YMCA v Medfordu ve státě Oregon.  V ČR jsem absolvovala kurz „Jógy v širších souvislostech se zaměřením na zdravotní aspekty jógy“ v r. 2012 -13 a později také kurz "Spirální jógové terapie"- pokračovací studium pro lektory jógy. Jsem cvičitelkou jógy II. třídy. Pravidelně se účastním seminářů různých lektorů, např. letních týdenních kurzů v Hlavici v Podještědí, kurzů  Principy zdravého pohybu a jógová terapie Lenky Oravcové, Jóga v rehabilitaci Martiny Ježkové.

Moji učitelé jsou: MUDr. Marcela Mikešová, Kamila Neumannová (Spirální jóga®), Lenka Kazmarová (Spirální dynamika®), Jitka Malá (Vývojová kineziologie), Martina Ježková (Jóga ve fyzioterapii),  Lenka Oravcová, Janet Langley, Leszek Mioduchowski (Iyengar jóga) a další.

Inspirací jsou pro mě nejen jógoví lektoři, ale často i klienti, kteří přicházejí na mé lekce.